Natura

 

jezioro pakoskie

Według regionalizacji fizyczno-geograficznej, teren gminy Pakość położony jest na styku Pojezierza Gnieźnieńskiego (zachodnia część) i Równiny Inowrocławskiej (wschodnia część), która na przeważającym swoim obszarze stanowi płaską wysoczyznę morenową, przechodzącą lokalnie w sandr. Wyraźną granicą obu jednostek jest rzeka Noteć, która przeprzepływając przez jezioro Mielno i jezioro Pakoskie tworzy w tym miejscu wyraźną, a zarazem zwartą formę dolinno-rynnową, związaną swoją genezą z ostatnim zlodowaceniem.


Charakterystyczne piętno odcinają w przestrzeni gminy jeziora Pakoskie i Mielno. Pierwsze z nich, jezioro Pakoskie, rozciąga się także na obszarze sąsiednich gmin: Janikowo, Mogilno, Strzelno, łącząc ze sobą Noteć Wschodnią i Zachodnią. Jest typowym jeziorem rynnowym. Składa się z dwóch zbiorników, przedzielonych groblą: Jeziora Pakoskiego Północnego o powierzchni 285,3 ha oraz Jeziora Pakoskiego Południowego o powierzchni 464,7 ha. Długość całego zbiornika wynosi 14,5 km, maksymalna głębokość 19 m. Pierwotnie jezioro miało powierzchnię 754 ha, jednak w latach 1970-1975 pojemność zbiornika powiększono poprzez budowę zapory w miejscowości Giebnia. W wyniku tego poziom jeziora podniesiono o 4,5 m. Jezioro stanowi doskonałą atrakcję turystyczną dla miłośników wypoczynku nad wodą, wędkowania czy też uprawiania wodnych sportów jak żeglarstwo, czy kajakarstwo.


notec w rejonie sluzy w pakosciZ kolei Jezioro Mielno leży w ciągu jezior obejmujących trzy zbiorniki: jezioro Pakoskie, jezioro Mielno, jezioro Sadłogoszcz. Do akwenu uchodzi rzeka Smyrnia, drugi co do wielkości ciek wodny na terenie gminy. Długość jeziora wynosi 5 km, powierzchnia 203 ha, przy maksymalnej głębokości dochodzącej do 4,7 m. Nad jeziorem znajduje się przystań żeglarska Inowrocławskiego Klubu Żeglarskiego w Łącku.
Istotnym walorem przyrodniczym gminy jest rzeka Noteć. Na obszarze województwa kujawsko-pomorskiego jest ona główną rzeką w dorzeczu Odry i jedyną dużą rzeką na terenie powiatu inowrocławskiego. Rzeka powstaje z połączenia się ze sobą w Jeziorze Pakoskim dwóch cieków: przepływającej przez jezioro Gopło Noteci Wschodniej oraz Noteci Zachodniej, która ma swoje źródło w Jeziorze Niedzięgiel (J. Skorzęcińskie) na terenie Powidzkiego Parku Krajobrazowego. Po opuszczeniu Jeziora Pakoskiego jest już rzeką skanalizowaną, o korycie ubezpieczonym budowlami faszynowymi wzmocnionymi palisadą. Okres nawigacji trwa tu od kwietnia do listopada.


Na terenie gminy Pakość nie występują żadne większe formy ochrony przyrody, takie jak: rezerwaty przyrody, parki krajobrazowe, ani obszary chronionego krajobrazu. Jednak potencjał tego terenu dla wypoczynku i uprawiania turystyki jest duży, w szczególności patrząc kompleksowo na połączenie walorów przyrodniczych z kulturowymi. Przykładem może być żegluga po Noteci i jez. Pakoskim połączona ze zwiedzaniem Kalwarii Pakoskiej.

 

elektrownie wiatrowe w okolicach mielnawidok z zapory na jezioro pakoskie

 

O nas

Centrum Informacji Turystycznej rozpoczęło swoją działalność 1 października 2012 roku w ramach projektu pn. „Utworzenie parku kulturowego „Kalwaria Pakoska” jako elementu promocji dziedzictwa Kujaw i Pałuk”... 

Więcej

Skontaktuj się z nami

Centrum Informacji Turystycznej

         Referat Oświaty, Kultury i Promocji Gminy

         ul. Barcińska 11, 88-170 Pakość

 52 356  90 41

 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Więcej