Kościelec

 

kosciol pw sw malgorzaty w koscielcuNajważniejszym zabytkiem tej miejscowości jest kościół św. Małgorzaty w Kościelcu. Jest pierwszym murowanym kościołem w Polsce, który powstał na wsi, na przełomie XII/XIII w. Jest budowlą jednonawową, orientowaną, zbudowaną z ciosów granitowych na planie kwadratu. Od XV wieku ulegał licznym przebudowom.
Wnętrze kościoła jest w stylu romańskim i gotyckim. W prezbiterium znajduje się późnogotyckie sklepienie gwiaździste, w nawie – neogotyckie sklepienie sieciowe. Ołtarz główny jest manierystyczny z XVII wieku. W polu środkowym znajduje się kopia obrazu Rafaela Przemienienie Pańskie z 1857 roku, autorstwa Romana Postępskiego. Po bokach znajdują się rzeźby św. Piotra i św. Pawła, zaś w górnej kondygnacji św. Małgorzaty i dwóch aniołków oraz w zwieńczeniu św. Agnieszki i nierozpoznanej niewiasty. Ołtarze boczne są barokowe. W lewym znajduje się obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem z XVII wieku, w srebrnej trybowanej sukience z cechą miejską Torunia, w zwieńczeniu ołtarza rzeźby św. Grzegorza i św. Stanisława oraz anioła. W ołtarzu prawym obraz św. Józefa z 1923 roku (autorstwa ucznia Jana Matejki) w sukience miedzianej posrebrzanej z przełomu XVIII i XIX wieku oraz rzeźbami św. Piotra i św. Jana Ewangelisty w zwieńczeniu. Ambona i chrzcielnica są renesansowe i pochodzą z początku XVII wieku. W kruchcie znajduje się gotycki krucyfiks z XVI w. Z obu stron nawy dobudowane są kaplice, pod którymi znajdują się krypty grobowe, gdzie został pochowany fundator jednej z kaplic Jan Kościelecki. Kaplica południowa (prawa) p.w. św. Barbary pochodzi z około 1559. Kaplica północna (lewa) p.w. Serca Jezusowego (dawniej św. Jana Ewangelisty) zbudowana została w 1862 roku w stylu neorenesansowym i jest repliką kaplicy południowej. Ponadto w kościele warto zobaczyć romańskie schody prowadzące na chór.

 

klasycystyczny palac w koscielcuCennym zabytkiem jest również późnoklasycystyczny pałac wybudowany w 1849 roku przez rodzinę Dąbskich. Fasadę budynku zdobią ryzality zwieńczone attykami. Ryzalit środkowy akcentują w przyziemiu pilastry, zaś na piętrze znajduję się otwarty portyk utworzony z dwóch par kolumn jońskich. Ważnym motywem dekoracyjnym są również gzymsy kordonowe, znajdujące się między kondygnacjami. Obok bramy wjazdowej usytuowana jest figura św. Wawrzyńca pochodząca z I poł. XIX w., w kształcie cylindrycznego postumentu osadzonego na czworobocznym cokole. W otoczeniu pałacu rozciąga się XIX - wieczny park krajobrazowy o powierzchni 8 ha. Pałac został odnowiony i stanowi własność prywatną.

 

O nas

Centrum Informacji Turystycznej rozpoczęło swoją działalność 1 października 2012 roku w ramach projektu pn. „Utworzenie parku kulturowego „Kalwaria Pakoska” jako elementu promocji dziedzictwa Kujaw i Pałuk”... 

Więcej

Skontaktuj się z nami

Centrum Informacji Turystycznej

         Referat Oświaty, Kultury i Promocji Gminy

         ul. Barcińska 11, 88-170 Pakość

 52 356  90 41

 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Więcej