Pakość

 

kaplice kalwarii pakoskiej nocaGmina Pakość posiada na swoim terenie wiele ciekawych zabytków architektury, stanowiących istotny element dziedzictwa kulturowego i świadczących o bogatej historii tego obszaru.
Na plan pierwszy spośród zabytków wysuwa się założona w 1628 roku Kalwaria Pakoska, która jest drugą pod względem czasu powstania kalwarią na ziemiach polskich. Jest to zespół 24 kaplic i kościół Ukrzyżowania. Nazywana jest Kujawską Jerozolimą. Fundatorem kalwarii był ród Działyńskich. Ofiarowali oni ziemię, na której wyznaczono drogi i stacje, wzorując się topografią Jerozolimy. Pomysłodawcą utworzenia Kalwarii Pakoskiej był proboszcz ks. Kęsicki, przedstawiany w kronice klasztornej jako gorliwy duszpasterz. Głównym celem założenia kalwarii było umocnienie pobożności wiernych, ożywienie i rozwinięcie kultu Jezusa Ukrzyżowanego.

 

 

 

 

 


kosciol pw sw bonawentury w pakosciNa szczególną uwagę zasługuje kościół pw. św. Bonawentury w Pakości, który wraz z klasztorem położony jest w murach dawnego zamku wybudowanego w latach 1320-1330. Zmiany adaptacyjne spowodowały, iż większość zamkowych murów została zastąpiona, a wnętrze nie przypomina już stylu gotyckiego. Wyjątek stanowi kaplica Matki Boskiej Pakoskiej, która znajduje się w dawniej wieży bramnej. Wnętrze kościoła jest barokowe, natomiast wystrój w przeważającej mierze jest rokokowy. Ołtarz główny pochodzi z 1780 roku. W jego polu środkowym umieszczono krucyfiks, a po bokach figury Matki Boskiej Bolesnej, św. Jana Ewangelisty oraz św. Franciszka i Jana od Krzyża. Całość wieńczy rzeźba Boga Ojca w otoczeniu aniołów. W nawie znajdują się również cztery rokokowe ołtarze boczne, wykonane przed 1675 rokiem. W kaplicy Matki Boskiej Pakoskiej mieści się klasycystyczny ołtarz z końca XVIII wieku z figurką Matki Bożej z Dzieciątkiem. Rzeźbę wyróżnia zdobiąca głowę tiara papieska. Jest to motyw rzadko spotykany w wyobrażeniach Maryi. Do kaplicy przechodzi się przez renesansowo - barokową kratę z połowy XVII w. Nad wejściem do kaplicy znajduję się zabytkowy obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem pędzla Bartłomieja Strobla, który był nadwornym malarzem Władysława IV. W kościele przechowuję się jedne z największych Relikwii Krzyża Świętego oraz relikwię krwi bł. Jana Pawła II. Kościół nie należy do zespołu kalwaryjskiego.

 

budynek ratusza wraz z zabytkowymi kamienicami w centrum pakosciDo ciekawych zabytków w Pakości należy budynek ratusza miejskiego. Został on zbudowany w 1907 roku, w stylu eklektycznym przez architektów Altmana i Soczyńskiego. Posiada dwie kondygnacje i ośmioboczną wieżę pokrytą ostrosłupowym blaszanym dachem zakończoną secesyjną metalową chorągiewką. Nakryty jest dwuspadowym dachem. Nad wejściem znajduje się zegar. Dawniej w tym miejscu stał kościół pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, który spłonął w 1648 roku. Dzisiaj budynek pełni funkcje administracyjne jako siedziba burmistrza i Urzędu Miasta. W gabinecie burmistrza, w oknie znajdują się witraże przedstawiające m.in. herb miasta i Temidę- grecką boginię sprawiedliwości i praw. Patronem Pakości jest postać św. Jakuba w kolorze srebrno-czarnym. Jego głowę zdobi złota aureola, zaś z prawej strony postaci znajduje się złoty krzyż, wysoki do kolan sylwetki świętego. Postać św. Jakuba otoczona jest pięcioma złotymi, sześcioramiennymi gwiazdami i umieszczona w polu prostokątnej pionowej tarczy koloru morskiego o dolnej krawędzi owalnej, a górnej prostej. Górną część herbu wieńczą trzy wieżyczki koloru brązowego, a całość osadzona jest na ciemnozielonym łuku.

 

 

 

Zwiedzając Pakość nie można zapomnieć o jej związkach z Notecią. Obecnie rzeka nie ma już tak dużego znaczenia dla wodnego transportu towarowego, jednak jest uznawana za jeden z ciekawszych szlaków turystycznych żaglarzy, motorowodniaków i kajakarzy, będąc częścią tzw. ,,Pętli Wielkopolskiej”. Obiektem, wartym zobaczenia w Pakości jest śluza, znajdująca się na 81 km drogi wodnej Warta – Kanał Bydgoski. Tworzy ona wraz ze śluzą w Łabiszynie szlak wodny tzw. Noteć Górną.
Jest to typowa budowla jednokomorowa o napędzie ręcznym i elektrycznym, którą wybudowano w 1882 roku. Jej wymiary wynoszą 42,0 x 4,93m, przy głębokości na dolnym progu wynoszącym 2 m. Zbudowana została z cegły klinkierowej, o licowanych ciosami kamiennymi krawędziach. Dno i progi śluzy są betonowe. Stalowe wrota są dwuskrzydłowe. Proces napełniania odbywa się poprzez ręczny obrót korbami i przekładni zębatych zarówno na wrotach dolnych jak i górnych. Obecnie wykorzystana jest w głównej mierze w ruchu turystycznym.

 

 

O nas

Centrum Informacji Turystycznej rozpoczęło swoją działalność 1 października 2012 roku w ramach projektu pn. „Utworzenie parku kulturowego „Kalwaria Pakoska” jako elementu promocji dziedzictwa Kujaw i Pałuk”... 

Więcej

Skontaktuj się z nami

Centrum Informacji Turystycznej

         Referat Oświaty, Kultury i Promocji Gminy

         ul. Barcińska 11, 88-170 Pakość

 52 356  90 41

 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Więcej