Ciekawostki

List z kaplicy Kajfasz

W połowie lipca 2011r. jeden z robotników remontujących kaplicę kalwaryjską odnalazł wmurowaną w ścianę butelkę. Wewnątrz schowany był list datowany na 9 sierpnia 1901r. Napisany został ołówkiem kopiowym, bardzo rozmytym. Mimo, iż upłynęło 110 lat udało się dokument odczytać.


Treść listu:
"W tym roku kaplica była remontowana, więc chcieli my sklep odnaleś, ale nie mogli, bo sklep był ówczasDSC 0252 zawalony. Kaplica w ten czas co stojała dwieście pięćdziesiąt lat. Ówczas panował cesarz niemiecki Wilhelm drugi i Wielkopolska znajdowała się pod zaborem pruskim. Polacy byli srogo prześladowani na każdym kroku. Był wówczas bardzo nieurodzajny rok. To życie było bardzo drogie, bo funt mięsa kosztował 70-79 fenigów niemieckich. Rząd niemiecki Polaków nigdzie do roboty publicznej nie dawał. Podatki pobierał do wojska młodzież naszą brał, małe dzieci do ich szkoły chodzili, musieli się uczyć po niemiecku, niewolno było takiemu dziecku po polsku mówić w szkole, bo za każde słowo polskie odbierali baty. Hakata ówczas polakożercy byli przez rząd „pruski” popierani. Polakom tylko pysk kazano cicho trzymać. Ówczas proszono Pana Boga o przychylność dla wrogów Niemcom. Bracie odnajdziesz te kartkę we flaszce, pomyśl co za niewola była na Polaków."
List został podpisany przez Kazimierza Szmytkiewcza, Stanisława Grudzińskiego oraz Andrzeja Orzechowskiego.
                            
Z listu wynika, iż pakoscy murarze szukali piwnicy (sklep w poznańskiej gwarze oznacza piwnicę), w której kiedyś umieszczony był posąg skrępowanego Jezusa. Piwnica była zawalona, a odszukanie jej sprawiało murarzom trudność lokalizacji dawnej piwnicy. To wydarzenie potwierdza wersję starszego pokolenia mieszkańców, że postać Chrystusa w kaplicy Więzienie była poniżej dzisiejszej posadzki i kaplicę te nazywano kaplicą „Chrystusa Oplutego”.Relikwia Krzyża Świętego

relikwiaRelikwia Krzyża Świętego sprowadzona została z konwentu ojców reformatów z Nowego MiastaLubawskiego. Ofiarodawcą był Kazimierz Działyński – wojewodamalborski, natomiast Zygmunt Działyński – wojewoda pomorski wraz z żoną Katarzyną ufundowali złoty relikwiarz w postaci krzyża.

Legenda głosi, że w 1660r. Zygmunt Działyński na audiencji u papieża ugryźć miał „drzazgę” świętego drzewa. Jednak nie ma ona pokrycia ze źródłami historycznymi. Wcześniejszym właścicielem relikwii był biskup włocławski i pomorski Hieronim Rozdrażewski, który przekazał ten drogocenny skarb Działyńskim. Autentyczność relikwii została potwierdzona przez władze duchowne w Gnieźnie. Przypuszczać należy, iż jest to cząstka krzyża relikwii kijowskiej, którą podczas chrztu Rusi w 988r. otrzymał Włodzimierz – książę kijowski.

Dnia 13 września 1671r. w święto Podwyższenia Krzyża  biskup gnieźnieński Dziannot wniósł relikwię Krzyża Świętego do kościoła parafialnego Nawiedzenia NMP. Następnego dnia, po wygłoszeniu wzruszającego kazania przez proboszcza Sebastiana Dulskiego relikwię umieszczono na wielkim ołtarzu w kościele klasztornym i pod groźbą klątwy zabroniono jej dotykać.   

Pakoska relikwia jest drugą co do wielkości relikwią i stała się największą pamiątką „Drzewa Życia” w Polsce.

 

 
Pomnik „Serce Jezusa”

Pomnik został ufundowany przez Stanisława Wincentego Tretyna – Honorowego Obywatela Pakości jako darPomnik Serca Jezusowego złożony w podzięce za odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1919 roku. Usytuowany na Rynku Jerozolimskim, na którym wybudowany obelisk wysokości 7 m, a na nim osadzono figurę Chrystusa o wysokości 3,60 m. Posąg wykonany został z granitu i białego marmuru.
W dniu 6 maja 1928r. poświęcenia pomnika dokonał ks. Prymas August Hlond. Na ścianie południowej widniał napis: „Roku 1919 otrzymaliśmy po półtorawiekowej niewoli z ręki Boga Ojczyznę wolną i zjednoczoną”, a na odwrocie wyrażona była pamiątka ofiarowania parafii Boskiemu Sercu.


W dniu 8 października 1939r. pomnik został wysadzony pod pretekstem poszukiwania broni. Z okazji 1000-lecia chrztu Polski, w 1966r. ojciec Jakub Kubica postanowił odbudować zniszczony pomnik. Pod osłoną nocy, grupa robotników z roszarni wybudowała postument pod figurę Serca Jezusowego, którą w 1946r. zakupili mieszkańcy Radłowa. Po 72 latach, dzieci bawiące się  przy kaplicy Herod, odnalazły serce z przedwojennej figury, oderwane w czasie detonacji. Obecna figura „Serce Jezusa” jest darem mieszkańców Radłowa.
Pozostałe ciekawostki

Podczas remontu kaplicy Kajfasz Więzienie odkryto fragment DSC 0314muru, na którym widnieje napis:  „Od 1.5 – 23.6.1926r., gruntowna renowacja tej kaplicy była zrobiona przez samodzielnych murarzy Józefa Soszyńskiego, Stanisława Lewandowskiego”.

Kolejną ciekawostką są odkryte, podczas szlifowaniaP1270084 nawierzchni, napisy na ławach kościelnych, znajdujących się w kaplicy Piłat: „Te kaplice malował Franciszek Rydlewski. Zaczył 8 września, zakończył 3 października roku Pańskiego 1891”.

 

O nas

Centrum Informacji Turystycznej rozpoczęło swoją działalność 1 października 2012 roku w ramach projektu pn. „Utworzenie parku kulturowego „Kalwaria Pakoska” jako elementu promocji dziedzictwa Kujaw i Pałuk”... 

Więcej

Skontaktuj się z nami

Centrum Informacji Turystycznej

         Referat Oświaty, Kultury i Promocji Gminy

         ul. Barcińska 11, 88-170 Pakość

 52 356  90 41

 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Więcej