Honorowi obywatele

 

stanisław tretyn1Stanisław Wincenty Tretyn
Urodził się 25 kwietnia 1873r. w Pakości.  Był synem Jędrzeja i Teresy z Niedbalskich. Z zawodu był rzeźnikiem. W 1912r. stał się właścicielem młyna parowego w Pakości. To z jego inicjatywy powstał pomnik Serca Jezusowego, brama cmentarna, ołtarz polowy oraz groty na wzgórzu kalwaryjskich.

W latach kryzysu założył kuchnię miejską dla najuboższych rodzin. Ufundował chodniki prowadzące do gimnazjum im. E. Estkowskiego.  Ponadto wspierał finansowo Towarzystwo Upiększania Kalwarii, zakupił przyrządy treningowe dla Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”.  Zmarł 24 sierpnia 1946r. i jest pochowany w rodzinnym grobowcu. Dnia 15 lipca 1935r. Rada Miejska w Pakości nadała mu tytuł Honorowego Obywatela Miasta i Parafii Pakość.znanieckiDr Michał Znaniecki – lekarz

Urodził się 24 listopada 1855r. w Przecznie koło Torunia. Był synem Walerego Znanieckiego i Anieli Iwaszkiewicz. Ukończył gimnazjum w Chełmnie, studiował medycynę w Gryfii. Po uzyskaniu dyplomu lekarza zamieszkał w Pakości. Podczas powstania wielkopolskiego prowadził szpital miejski. Był pierwszym burmistrzem Pakości w odrodzonej Polsce.

W uznaniu zasług oraz w podzięce za opiekę nad rodzinami powstańców Rada Miejska w Pakości przyznała mu tytuł Honorowego Obywatela Miasta.
240px-Antoni LaubitzAntoni Laubitz – biskup

Urodził się 7 czerwca 1861r. w Pakości jako syn Konstantego, właściciela browaru i Nepomucyny Drwęskiej. Antoni uczył się w trzemeszeńskim gimnazjum. Maturę zdał w Poznaniu w gimnazjum św. Magdaleny. Następnie podjął studia w Królewskim Bawarskim Uniwersytecie w Wurzburgu. Studiując teologię przyjął niższe święcenia.

18 kwietnia 1887r. wstąpił do seminarium gnieźnieńskiego. 11 marca 1888r. w Poznaniu przyjął święcenia kapłańskie z rąk abpa Juliusza Dindera.

Antoni Laubitz wybudował w Inowrocławiu największy z prowincji poznańskiej kościół pod wezwaniem Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny. Odbudował również kościoły św. Mikołaja i tzw. Ruinę. Był współzałożycielem inowrocławskiej drukarni, „Dziennika Kujawskiego”, Towarzystwa Robotników Katolickich, Towarzystwa Czytelni, Rady Ludowej i Kółka Rolniczego. W 1924r. Stolica Apostolska minowała ks. Prałata Antoniego Laubitza – biskupem. Został oznaczony Wielką Wstęgą Odrodzenia Polski. Otrzymał także Honorowe Obywatelstwo Gniezna, Inowrocławia i Pakości. Zmarł 17 maja 1939r. w Gnieźnie.
kiliński1O. Gabriel Kiliński OFM

Urodził się 26 października 1936r. w Wejherowie w rodzinie Jana i Marty Mielke. W roku 1951r.  rozpoczął naukę w Niższym Seminarium Franciszkańskim w Jarocinie. W 1952r. po rozwiązaniu seminarium wstąpił do Zakonu świętego Franciszka w Osiecznej. W roku 1956r. zdał maturę w Rybniku. W 1963r. ukończył Wyższe Seminarium Duchowe w Katowicach-Panewnikach i otrzymał święcenia kapłańskie z rąk ks. Bpa katowickiego Herberta Bednorza.

Do Pakości trafił  jako wikariusz w latach 1966-1968. Przebywał w 14 różnych franciszkańskich klasztorach. W Pakości znalazł się ponownie w 1991r. jako proboszcz, gwardian i kustosz kalwarii.

Ojciec Gabriel otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta  i Gminy Pakość 28 grudnia 1999r. Był moralnym autorytetem dla lokalnej społeczności. Prowadził z dużym zaangażowaniem prace remontowo-budowalne budynków sakralnych, dbał o miejsca pamięci narodowej na terenie miasta. Zorganizował pierwszy festiwal piosenki religijno-ekologicznej w 1993r. 6 lipca 2013r. o. Gabriel obchodził złoty jubileusz święceń kapłańskich.ks.J.Glempks. kardynał Józef Glemp

Ks. Kardynał Józef Glemp urodził się 18 grudnia 1929r. w Inowrocławiu. Dzieciństwo i młodość spędził w Rycerzewie. Przed II wojną ukończył szkołę powszechną w Kościelcu. Po wojnie uczył się w Państwowym Gimnazjum i Liceum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu. W latach 1950 – 1952 odbył studia filozoficzne w Seminarium Duchownym w Gnieźnie, a następnie w latach 1952 – 1956 studia teologiczne w Arcybiskupim Seminarium Duchownym w Poznaniu. Święcenia kapłańskie otrzymał 25 maja 1956r. w Gnieźnie. W 1958 roku rozpoczął studia z prawa kanonicznego i świeckiego na Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie.

W latach 1981 – 2004 był przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski, w latach 1981 – 2009 — Prymasem Polski, a od 2006r. arcybiskupem seniorem archidiecezji warszawskiej. Kardynał Józef Glemp wielokrotnie odwiedzał swoje rodzinne strony i spotykał się z mieszkańcami naszej gminy. Zmarł 23 stycznia 2013r.

 

O nas

Centrum Informacji Turystycznej rozpoczęło swoją działalność 1 października 2012 roku w ramach projektu pn. „Utworzenie parku kulturowego „Kalwaria Pakoska” jako elementu promocji dziedzictwa Kujaw i Pałuk”... 

Więcej

Skontaktuj się z nami

Centrum Informacji Turystycznej

         Referat Oświaty, Kultury i Promocji Gminy

         ul. Barcińska 11, 88-170 Pakość

 52 356  90 41

 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Więcej